Jak zarabiać na pisaniu?

Chcesz wiedzieć, jak zarabiać na pisaniuZarabianie na pisaniu tekstów nie jest tylko dla pisarzy. Przedstawię Ci różne sposoby, byś mógł zarabiać na pisaniu tekstów!

Jak zarabiać na pisaniu tekstów?

Cześć! Skoro tu jesteś, pewnie chcesz się dowiedzieć, jakie są sposoby zarabianiu na pisaniu. Dawno temu, zanim zająłem się pisaniem tekstów za pieniądze, sam myślałem, że jedynym sposobem na zarabianie pieniędzy na pisaniu jest zostanie pisarzem. Takim tradycyjnym – jak Stephen King czy Andrzej Sapkowski. Nic bardziej mylnego!

Sposobów na zarabianie na pisaniu tekstów jest o wiele więcej, niż tylko pisanie książek. Jeżeli cechuje Cię zamiłowanie do tworzenia tekstów, to masz przed sobą naprawdę wiele alternatyw, a każda z nich ciekawa i na swój sposób atrakcyjna. Nie przedłużając więc – jakie branże pozwolą Ci zarabiać na pisaniu?

Jak zarabiać na prowadzeniu bloga?

Jednym z popularnych sposobów na zarabianie na pisaniu jest prowadzenie bloga. Aby było to możliwe, a osiągany dochód warty zachodu, musisz znać chociaż podstawy tego, jak o czym pisać i jak pisać by zarabiać pieniądze.

Chcąc prowadzić dochodowego bloga, najpierw musisz wybrać niszę, którą będziesz się zajmował. Pamiętaj – jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Prowadzenie bloga, który nie będzie nakierowany na konkretną niszę nie ma sensu. Dzieje się tak za sprawą tzw. „topical authority”. O co w tym chodzi?

Zarabianie na pisaniu tekstów ma sens tak długo, jak długo udaje Ci się utrzymać w czołówce blogów w wynikach wyszukiwania. W ten sposób ludzie do Ciebie trafią – a monetyzowanie bloga jest ściśle powiązane z ilością gości i czytelników, jakich jesteś w stanie przyciągnąć.

Aby Twój blog uplasował się wysoko w wynikach wyszukiwarki, musisz wypracować sobie pozycję eksperta w danej dziedzinie – tym właśnie jest wspomniane „topical authority”. Jeśli będziesz tworzył wiele sensownych wpisów,  zawierających informacje z konkretnej dziedziny, a ludzie będą chętnie Cię odwiedzać i polecać Twój blog swoim znajomym za pomocą linków, uzyskasz wyższą pozycję!

Zarabianie na pisaniu bloga – skąd czerpać zysk?

Okej, mamy już rzeszę stałych czytelników, jesteśmy wysoko w wyszukiwarce, czas na kasę. Jak zarabiać na pisaniu posiadając poczytnego bloga?

 • Reklamy – umieszczając banery reklamowe na swoim blogu, możesz zarabiać bezpośrednio. Stawki wyliczane są na podstawie długości kliknięć a także wartości Twojego bloga dla sieci afiliacyjnych. W skrócie – im więcej osób kliknie w baner czy reklamę, tym więcej zarobisz.
 • Partnerstwa – wchodzenie w układy z sieciami partnerskimi to dobry sposób na zarabianie na pisaniu w Internecie. Współpraca na podstawie programów partnerskich polega zazwyczaj na promowaniu czy polecaniu produktów danej firmy swoim czytelnikom i otrzymywaniu za to wynagrodzenia.
 • Zaplecze SEO – jeśli Twój blog prezentuje dużą wartość dla czytelników a co za tym idzie, posiada wysoki ranking zaufania nadawany przez Google, linkowanie do innych stron internetowych z Twoich wpisów podniesie ich wyniki w wyszukiwarce. Oferowanie tego typu usług może przynieść wymierne korzyści!

Takie są podstawy zarabiania na pisaniu bloga. Warto pamiętać, że w przypadku reklam i partnerstw, istnieją różne modele rozliczeń, głównie:

 • CPC (Cost Per Click) – płatność za kliknięcia
 • CPS (Cost Per Sale) – płatność(prowizja) za sprzedaż
 • CPA (Cost Per Action) – płatność za określoną akcję
 • CPL (Cost Per Lead) – płatność za określony lead (może być to wypełnienie formularza, rejestracja, podanie numeru telefonu)
 • CPM (Cost Per M) – płatność za 1000 odsłon banera, naliczane według regulaminu organizatora.

Jak zarabiać na pisaniu – copywriting

Kolejnym sposobem na zarabianie na pisaniu tekstów jest zostanie copywriterem. Copywriting dzieli się na sporo różnych odmian, według konkretnej specjalizacji, w tym:

 • SEO Copywriting
 • Content Writing
 • Copywriting reklamowy
 • Ghostwriting
 • Storytelling
 • I pewnie jeszcze trochę…

Opisywanie każdej osobnej specjalizacji copywritingu, jako sposobu na zarabianie pieniędzy na pisaniu tekstów sprawiłoby, że ten wpis byłby dłuższy, niż wszystkie inne razem wzięte, więc oszczędzę Wam tego – sami możecie wygooglować definicje poszczególnych gałęzi copywritingu. Bardziej istotne jest to, jak dokładnie możecie zarabiać na copywritingu.

Copywriting to bardzo bezpośredni sposób na zarabianie na pisaniu. Jeśli macie talent do pisania, ponadprzeciętną wyobraźnię, dryg do tworzenia zabawnych lub interesujących haseł bądź tekstów – to wystarczy, byście zostali copywriterami.

Ten sposób zarabiania na pisaniu nie ma dużej bariery wejścia (głównie dlatego, że w bardzo dużej części opiera się na freelancingu, chociaż nie tyle), a przy tym możliwości rozwoju są bardzo duże.

Zarabianie na pisaniu tekstów copywriterskich – jak zacząć?

Na start wystarczy zapisać się do grup copywriterskich na facebooku (polecam „Copywriter Poszukiwany”) i szukanie zleceń. Oczywiście, bez doświadczenia, ciężko liczyć na kokosy, chociaż nie ma co się zniechęcać – być może masz bardzo duży talent, a brak doświadczenia wcale nie umniejszy wartości Twoich tekstów? Stawki dla copywriterów oscylują w okolicach od 10 zł netto do 100 zł netto za 1000 znaków ze spacjami, więc jest to całkiem niezły sposób na zarabianie na pisaniu!

Zarabianie na pisaniu tekstów – prowadzenie profili Social Media

W zasadzie ten sposób zarabiania na pisaniu uznaje się za gałąź copywritingu, chociaż personalnie nie widzę aż takiego związku.

Prowadzenie profili Social Media nie wymaga od zleceniobiorcy aż tak wielkiej znajomości warsztatu pisarskiego. Według mnie, często lepiej radzą sobie z tym „naturszczycy”, ludzie którzy wychowali się w Social Mediach, doskonale orientują się w używaniu emotek, Emoji i tego typu rzeczy.

Właśnie dlatego uznałem, że prowadzenie profili Social Media dla lokalnych i większych firm zasługuje na osobną pozycję w moim zestawieniu – tutaj próg wejścia jest zupełnie inny, niż przy copywritingu, a zleceniobiorca musi wykazać się innym zestawem umiejętności. Dzięki temu ten sposób zarabiania na pisaniu może okazać się bardzo ciekawy dla ludzi, którzy chcieliby pracować zdalnie, a jednak nie zachwyca ich myśl pisania długich na tysiące znaków artykułów!

Na dzisiaj to wszystko – możliwe, że napiszę jeszcze parę artykułów odnośnie zarabiania na pisaniu w Internecie, bo to w istocie temat rzeka i można by zawsze coś dodać. Powodzenia, a jeśli macie pytania odnośnie tego, jak zarabiać na pisaniu, zapraszam do udzielania się w komentarzach!