Jakie są stawki za pisanie tekstów?

Interesują Cię stawki za pisanie tekstów? Ile kosztuje 1000 znaków tekstu? Ile zarabia copywriter. Zarobki copywriterów to powtarzający się temat na grupach Facebookowych służących szukaniu pracy przez copywriterów. Jakie konkretnie są stawki dla copywriterów i co ma na nie wpływ? Ile zarabia copywriter? Na co powinniśmy się godzić, a co to jest “za mało”? 

Zarobki Copywritera – żyć lub umrzeć w Los… ekhm, Polsce.

Okej, może to nie najbardziej zgrabna parafraza jaka mi kiedykolwiek wyszła, ale co tam. Jak w każdej branży, tak i w zawodzie copywritera, największe emocje budzą zarobki. Nie ma tu żadnego zaskoczenia, w końcu samą pasją człowiek się nie wykarmi. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie – ile zarabia copywriter. Wszystko zależy zarówno od jego warsztatu, jak i języka, w jakim pisze, jego własnej wyceny usług copywriterskich oraz… szczęścia.

Ile zarabia copywriter piszący po polsku?

Widełki są naprawdę duże. Na stronach Facebookowych, na których ogłaszają się twórcy tekstów w języku polskim, znajdziecie oferty wahające się od 1 zł za 1000 zzs (znaków ze spacjami) do około 20 zł za tą samą objętość tekstu. Od czego zależy więc cena za copywriting?

Z pewnością od doświadczenia copywritera oraz jakości tekstu. Jeśli zastanawiacie się, ile kosztują teksty zapleczowe czy preclowe – z reguły warte są o wiele mniej, niż eksperckie artykuły blogowe czy też prasowe. Nie oznacza to jednak, że musicie godzić się na żenujące stawki rzędu złotówki czy dwóch za połowę strony A4. Takie oferty składane są najczęściej przez innych copywriterów lub agencje. Podzlecanie swoich zamówień to dla nich fajny sposób na zarobienie porządnych pieniędzy, a czym niższa stawka za copywriting, na którą zgodzicie się Wy – tym większy zarobek owego „Janusza”. Osobiście uważam działania tego typu za naganne. Oczywiście, nie ma nic złego za pobieranie swego rodzaju prowizji za zdobycie klienta, jednak w granicach rozsądku – marża rzędu 95% to nie zarobek, tylko wyzysk, który zasługuje na potępienie.

Ile zarabia copywriter piszący po angielsku?

Zarobki copywritera angielskiego są oczywiście wyższe – z tego też powodu, mówiąc wprost, sam trzymam się raczej pisania właśnie po angielsku, a unikam pisania po Polsku. Zarobki początkującego copywritera mogą nadal nie być spektakularne. Dlatego polecam początkującym copywriterom nauczyć się lub douczyć chociaż jednego języka obcego. Szybko przekonacie się, że pozwoli Wam to na uzyskanie o wiele wyższych stawek za teksty. Stawka rzędu 10 zł za 1000 zzs w przypadku pisania po angielsku to według mnie absolutne minimum, które stosuję jedynie przy bardzo dużym hurcie.

Jakie są stawki za 1000 zzs dobrego tekstu?

Jak zatem precyzyjnie wycenić stawki za copywriting? Aby uczynić to tak, by potem nie narzekać na zarobki copywritera, najlepiej odnieść się do godzinowego nakładu pracy. Sprawdźcie lub określcie, ile zajmuje Wam napisanie 1000 zzs danego tekstu, a potem odpowiedzcie sobie na pytanie, ile chcielibyście zarabiać na godzinę. Jestem prawie pewien, że za stawkę rzędu 1 zł za 1000 znaków nie opłacicie nawet prądu, a nawet gdyby, to już nie zostanie na internet. Ceńcie swój fach i swoją pracę, a z pewnością wyjdziecie na plus. Wbrew obiegowej opinii, copywriter jest w stanie zarabiać naprawdę godziwe pieniądze, o ile się ceni i jest dobry w tym, co robi. Według badań, sporo z nas zarabia okolice średniej krajowej, lecz peryferia są naprawdę rozległe. Oznacza, że tak naprawdę tylko od Was, Waszych ambicji, ilości włożonej pracy (i pracogodzin) oraz umiejętności zależy, z jakim finalnym wynikiem skończycie dany miesiąc.

Sprawdź cennik copywritera

Wiele mogą powiedzieć Wam również cenniki copywriterów – znajdziecie je z łatwością w internecie po wpisaniu fraz takich jak “cennik copywritera” czy “copywriter cennik”. Dzięki temu zyskacie pogląd na stawki copywriterów oraz będziecie w stanie oszacować zarobki copywriterów. To pozwoli Wam stworzyć własny cennik copywritera, który zapewni Wam godne stawki za pracę.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej związanego z pracą na freelance? Skontaktuj się ze mną przez moją stronę internetową!