Gdzie szukać pracy jako copywriter?

Kolejnym najczęstszym pytaniem po zarobkach copywritera jest pytanie o konkretne miejsce, gdzie można szukać zleceń. Oto moje zestawienie najlepszych miejsc, gdzie zleceniodawcy szukają pisarzy.

Gdzie szukać pracy jako copywriter?

Grupy Facebook’owe

Do wypróbowanych przeze mnie grup należą: Copywriterzy, Zlecenia dla grafików, copywriterów, tłumaczy i innych freelancerów oraz Copywriter poszukiwany – zlecenia dla copy. Zlecenia, które pojawiają się na powyższych grupach, są przeróżne – od 1 zł za 1000 zzs (znaków ze spacjami), po o wiele wyższe kwoty. Wiele zależy od szczęścia oraz Twojego portfolio.

Oferia

Sprawa z Oferią jest mocno skomplikowana – jedni ją kochają, drudzy nienawidzą. Osobiście poznałem na Oferii wielu bardzo wartościowych klientów, współpraca z którymi kwitnie do dziś. Problem z Oferią jest jednak taki, że roi się na niej od niesławnych, wspomnianych już zleceń typu 1 zł za 1000 zzs ( a widziałem nawet niższe stawki), więc wiele osób uważa ją za swego rodzaju piekło freelancerów – słowem, tak zwany „hit or miss”, czyli albo się uda, albo się nie uda.

Własna strona internetowa

Jeżeli to czytasz, to sam widzisz, że osobiście staram się iść tą drogą. Własna strona internetowa to nie tylko sposób na zdobycie wyższych stawek (o ile uda się ją wysoko wypozycjonować), ale też idealna wizytówka, dzięki której unikniesz krępujących i często mozolnych negocjacji cenowych. O wiele bardziej profesjonalnie wygląda wklejenie linka do własnej, pięknej i nowoczesnej strony internetowej, niż wypisywanie przeszłych prac, doświadczenia, stawek… i tak dalej. Z całego serca zachęcam więc – strona internetowa to coś, co każdy szanujący się copywriter mieć powinien.

Fora typu OLX, Gumtree, etc.

Alternatywnym podejściem do szukania pracy jako copywriter jest wystawianie własnych ogłoszeń na tematycznych forach internetowych. Zwłaszcza, jeżeli skorzystamy z opcji premium, takie ogłoszenie rzuca się w oczy i przyciąga klientów. Co istotne, zarówno przy okazji wystawiania takiego ogłoszenia internetowego, jak i w przypadku dedykowanej copywriterskiej strony internetowych, następuje tutaj odwrócenie ról – to klient przychodzi do Ciebie, a nie Ty do zleceniodawcy. To sprawia, że ewentualny kontakt ze strony potencjalnego klienta, daje Ci szanse na szybkie dopięcie zlecenia.

To tyle, jeżeli chodzi o moje pomysły na zdobywanie zleceń jako copywriter. Sam, jako copywriter z językiem angielskim, korzystam także z zagranicznych serwisów – zasada jest jednak ta sama. Powodzenia dla Was copiki i jak zwykle – podzielcie się ze mną swoimi pomysłami w komentarzach!

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej związanego z pracą na freelance? Skontaktuj się ze mną przez moją stronę internetową!