Wpis na blog po angielsku. Jak napisać?

Jak napisać wpis na blog po angielsku? Jak wygląda wpis na bloga po angielsku? Poniżej zasady tworzenia wpisu blogowego z punktu widzenia copywritera. 

Wpis na bloga po angielsku – po co to wiedzieć?

Od niedawna, umiejętność stworzenia wpisu na blog po angielsku może pojawić się na maturze. Jest to ciekawy postęp w układaniu matur, ponieważ blogowanie oraz tworzenie wpisów na bloga to stosunkowo młoda czynność – a dotychczas egzaminatorzy oraz ludzie odpowiedzialny za układanie matur woleli raczej trzymać się sprawdzonych, żeby nie powiedzieć oklepanych, form. Niemniej, cieszy mnie, że pojawił się wpis na bloga po angielsku na maturze. W dzisiejszych czasach, umiejętność sprawnego technicznie i językowo napisania takiego wpisu, jest o wiele bardziej przydatna, niż standardowy esej czy rozprawka!

A zatem do rzeczy – co konkretnie trzeba wiedzieć, aby potrafić napisać dobry wpis na bloga w języku angielskim, a tym samym otrzymać dużo punktów z matury z języka angielskiego?

Wpis na bloga angielskiego ma trafiać do odbiorcy – tylko jakiego?

A co za tym idzie, odbiorcę musisz ustalić. Popularnie nazywa się to określeniem targetu – kto jest adresatem Twojego wpisu na blog po angielsku? Kim jest osoba, przez którą Twój wpis ma być przeczytany? Czym się interesuje, co lubi, co robi? Jakim językiem się posługuje, a jaki język ją odrzuci?

To wszystko są podstawowe pytania, które musisz sobie zadać przed przystąpieniem do pisania wpisu. Kiedy już Twój idealny “target” wykrystalizuje się w Twojej głowie, będziesz mógł dobrać odpowiednie środki stylistyczne, które pozwolą Ci napisać świetny wpis!

Pamiętaj, że wpis na blog po angielsku tworzony jest nie dla Ciebie, tylko dla Twojego odbiorcy. Postaraj się pisać do niego w taki sposób, aby zrozumiał on Twoją wiadomość, utożsamiał się z dobranym językiem oraz rozumiał kontekst i nawiązania. W ten sposób – jeśli przyjdzie Ci tworzyć wpisy na blog angielski zawodowo – zbudujesz zaangażowanie i wytworzysz więź między Tobą, a czytelnikiem!

Jakim językiem pisać wpisy na bloga angielskiego?

Z zasady, wpisy na bloga po angielsku – a zresztą i w innych językach – powinno się pisać językiem nieformalnym, powodujących zmniejszenie dystansu między piszącym, a czytelnikiem. Oczywiście, może to też zależeć od charakteru bloga. Jeśli musisz napisać wpis na bloga angielskiego dla dużej firmy, do pracowników lub taki, który ma dotrzeć do potencjalnych klientów, może się zdarzyć, że wymagany będzie język formalny. Jest to jednak rzadkość. W większości przypadków, pisząc wpisy na blogi, trzymamy się języka bezpośredniego (lecz niekoniecznie kolokwialnego, a nigdy wulgarnego).

Na maturze, proponuję Ci pisać wpis tak, jak chciałbyś, aby był pisany dla Ciebie. Jako “zwykły” użytkownik internetu oraz czytelnik, sam jesteś przecież targetem blogów – bez trudu więc wczujesz się w tę rolę przy planowaniu środków przekazu, by stworzyć swój własny wpis po angielsku!

Wpis na bloga po angielsku – tytuł i śródtytuły

We wpisach blogowych po angielsku, bardzo istotną kwestią jest przejrzysta struktura. Profesjonalni copywriterzy używają śródtytułów i tytułów nie tylko po to, aby wpis blogowy był czytelniejszy, lecz także by poprawić jego wyniki w wyszukiwarkach Internetowych. Tobie, przynajmniej na razie, ta wiedza nie będzie aż tak przydatna, jednak dobrze, abyś znał podstawy.

Jak ustalić śródtytuły w swoim wpisie blogowym po angielsku? Przemyśl jego strukturę. Śródtytuły nie muszą oddzielać wszystkich akapitów Twojego wpisu (i nie mają tego robić), jednak muszą się znaleźć pomiędzy odrębnymi wątkami, które poruszysz. Spójrz na ten artykuł – każde zagadnienie oddzielone jest odpowiednim śródtytułem.  Jest on pogrubiony i odpowiednio wyeksponowany tak, aby osoba czytająca wpis blogowy mogła od razu zorientować się, czego dotyczą poszczególne sekcje!

Identycznie rozplanuj swój wpis blogowy po angielsku, a z pewnością będzie on bardziej przystępny i czytelny dla każdego.

Długość wpisu na bloga po angielsku

Kolejną ważną rzeczą przy tworzeniu wpisu na blog po angielsku jest jego długość. Ten maturalny powinien mieć około 130 słów, chociaż to może się zmienić na kolejnych maturach – zawsze zatem sprawdź, czy ilość znaków lub słów nie została Ci aby narzucona w poleceniach od egzaminatorów. Jeśli nie, to podana przeze mnie długość powinna być wystarczająca. Są oczywiście wpisy na blogi po angielsku, które przekraczają te długości – nie sądzę więc, aby była jakaś konkretna, górna granica, jak długo nie lejesz wody!

Temat wpisu na blog po angielsku

Skoro wiesz już, jak napisać swój wpis na blog po angielsku, została Ci jeszcze tylko jedna rzecz – określić jego temat! Na maturze z języka angielskiego rzadko temat jest narzucony odgórnie (chociaż pewnie może się tak zdarzyć). Jeśli dysponujesz zupełną dowolnością odnośnie tematu swojego wpisu na blog anglojęzyczny, proponuję, abyś napisał o swojej pasji lub hobby.

Podstawą dobrego wpisu na blog po angielsku jest wytworzenie w czytelniku przekonania, że autor doskonale wie, o czym pisze (chociaż często wcale tak nie jest!). Doskonale wiedzą o tym copywriterzy, którzy często muszą pisać na bardzo różne tematy, niektóre z nich znając zaledwie powierzchownie. Swój wpis napisz o czymś, na czym się znasz – niezależnie od tego, co by to było. Jeśli jesteś zapalonym graczem w gry komputerowe lub masz jakiekolwiek inne hobby – śmiało to opisz. Egzaminatorzy nie oceniają tematyki, a jedynie Twój styl, język i ogólną jakość wpisu na blog po angielsku, więc warto, byś wiedział o czym piszesz i czynił to z lekkością!

Wzór wpisu na bloga po angielsku

Hi there,

Today I’d like to share with you guys just how excited I am about the upcoming movie starring Julia Roberts. I am just such a huge fan! It’s been years since I’ve seen her on the big screen. It’s such a shame that she doesn’t get as many roles as she used to, back in her prime.

Anyway, the upcoming flick is about this strong, independent woman who struggles to make it in today’s world of male domination. Yeah, I know, I know – it’s been done before. I couldn’t care less about the plot, though – I just want to admire her acting one more time. As I’ve already mentioned, I am her biggest fan, lol!

How about you guys? What kind of movies do you like, and which stars are your idols? Don’t forget to share in the comments!

Jeśli napiszecie coś w tym stylu, jestem pewien, że dacie radę bez problemu przejść przez maturalne zadanie stworzenia posta na blog po angielsku. Powodzenia!

Jak Wam się podobał ten krótki poradnik pisania wpisu na blog po angielsku? Jeśli macie jakieś własne przemyślenia odnośnie tego zagadnienia, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach – a w razie pytań, możecie napisać do mnie bezpośrednio :).

A jeśli jesteś ciekawy innych ciekawostek branżowych, piszemy też w innych językach – nasi copywriterzy bułgarscy, copywriterzy portugalscy, copywriterzy holenderscy czy też copywriter SurferSEO chętnie dzielą się wiedzą!