Jak wygląda i jak zdać egzamin CPE na poziomie C2

Jak zdać egzamin CPE? Czy warto robić C2? Jak wygląda i z czego składa się CPE, czyli egzamin Cambridge English: Proficiency? Tu znajdziesz odpowiedzi na te pytania okiem osoby, która egzamin z języka angielskiego CPE ma już za sobą!

Co to jest Cambridge English: Proficiency lub CPE?

Egzamin Cambridge English: Proficiency, skrótowo zwany CPE to egzamin, po którego zdaniu będziecie mogli legitymować się znajomością języka angielskiego na poziomie C2 (lub C1, jeśli pójdzie Wam nieco gorzej). Co to dokładnie znaczy?

egzamin CPE i certyfikat C2 język angielski

Angielski na poziomie C2 to najwyżej oceniany poziom płynności językowej według skali oceniania Cambridge English Qualifications. Uzyskując certyfikat znajomości języka angielskiego na poziomie C2 będziecie w stanie udowodnić w firmach, szkołach lub instytucjach, że posługujecie się językiem angielskim na poziomie zbliżonym do poziomu „native”; to dowód, że nie odstajecie językowo od ludzi, który urodzili się i wychowali w kraju anglojęzycznym.

Od siebie dodam, że bardzo wielu native speakerów nie byłoby w stanie otrzymać certyfikatu CPE (podobnie jak nie każdy Polak zda olimpiadę z języka polskiego, prawda?). Co za tym idzie, jest to z pewnością prestiżowy certyfikat – tym bardziej warto poczytać, jak zdać egzamin CPE.

Czy warto zdawać CPE?

Zastanawiasz się, czy warto zrobić C2? Jak najbardziej. Nawet, jeśli egzamin nie pójdzie wam spektakularnie, to otrzymując stopień poniżej C (zyskacie certyfikat poświadczający znajomość języka na poziomie C1 – czyli tak, jakbyście z powodzeniem zdali egzamin CAE. Jeśli więc zastanawiacie się, czy podchodzić do Cambridge English: Advanced czy Cambridge English: Proficiency, ja zdecydowanie polecam start do CPE.

Czy warto zdawać egzamin CPE?

Dodam jeszcze tylko, że ze statystyk wynika, iż 75% ludzi podchodzących do certyfikatu CPE zdaje go na poziomie C2 – jeśli więc myślicie nad startem, są duże szanse, że Wam się to uda! Z pozostałych 25%, 20% zdobywa certyfikat C1, natomiast tylko 5% nie zdaje wcale. Jak sami widzicie, podejście do tego egzaminu nie powinno Was przerażać (chociaż sam wiem, że na początku presja jest ogromna).

C2 Proficiency Skala Ocen

Z egzaminu Cambridge English: Proficiency otrzymać możecie ocenę A (między 220 a 230 punktów na skali ocen Cambridge English), B (213-219), C (200-212) lub C1 (180-199). W tym ostatnim przypadku, jak już mówiłem, pozwoli Wam to legitymować się takim samym poziomem płynności językowej, jak gdybyście zdali egzamin CAE.

Z czego składa się egzamin CPE / Cambridge English: Proficiency

Egzamin CPE składa się z 4 części:

  • Speaking (mówienie)
  • Writing (pisanie)
  • Listening (słuchanie)
  • Reading and Use of English (czytanie i posługiwanie się językiem angielskim)

Każdy z wyżej wymienionych fragmentów egzaminu C2 Proficiency składa się na ostateczną punktację – Reading and Use of English to największa część, stanowiąca 40% punktacji, a pozostałe pozwalają uzyskac po 20% punktów.

Czy egzamin CPE jest trudny?

To źle postawione pytanie. Właściwe brzmi: czy egzamin C2 proficiency jest wymagający?

Tak. Jest to jedyny egzamin z języka angielskiego, przy którym musiałem się naprawdę skupiać, niemało napocić i który był fizycznie i psychicznie męczący. Po części jest to spowodowane tym, jak długo trwa.

Warto wspomnieć, że do egzaminu CPE można podchodzić w dwóch wydaniach – „computer-based”, który odbywa się w całości przy komputerze (oprócz rozmowy) oraz „paper-based”, czyli tradycyjny.

Czy CPE jest trudny?

Pomimo niewątpliwego udogodnienia, jaki stanowił komputer i brak konieczności pisania ręcznie, po odbyciu egzaminu C2 Proficiency byłem zmęczony. Do egzaminu przystąpiłem w warszawskiej siedzibie British Council, na ulicy Koszykowej. Stawiłem się tam około godziny 11:00 i czekałem na swoją kolej.

Na część ustną egzaminu CPE wchodzi się parami i trwa on około 20 minut. Po jego skończeniu czekała mnie półtoragodzinna przerwa, podczas której tak naprawdę nie bardzo miałem jak się zrelaksować, więc zwyczajnie się nudziłem.

O godzinie 13: 30 zaproszono nas na salę celem odbycia reszty egzaminu. Kolejne części przeplatane były krótkimi przerwami, jednak niezbyt długimi i w zasadzie były one tylko po to, by egzaminatorzy mogli przygotować kolejne część egzaminu CPE na komputerach.

Jak nauczyć się by zdawać C2 i CPE

Jak trudny gramatycznie jest egzamin C2 Proficiency?

Tutaj może nieco o konkretnej trudności językowej egzaminu C2 Proficiency. Faktycznie, nie jest on prosty – część gramatyczna zawiera dość sporo „rzadkich” związków frazeologicznych, część czytana jest podchwytliwa, niejednoznaczna i często opiera się o rozumienie kontekstu a nie tego, co konkretnie czytamy. Chodzi tu o to, że mało jest odpowiedzi w oczywisty sposób sprzecznych z tekstem – często wszystkie odpowiedzi są poniekąd dobre, jednak delikatne sugestie czy niuanse, a także kontekst, naprowadzają nas na odpowiedź.

Wyjaśnię to na przykładzie – egzamin Cambridge English: Proficiency część Reading zbudowana jest w taki sposób, że pytania nie tyczą się tego, o czym mówi bohater opowiadania, a tego, o co mu NAJBARDZIEJ chodzi. Do wyboru są 4 odpowiedzi, wszystkie poprawne, ale my musimy zdecydować, która jest kluczowa.

Łatwo o błąd i stratę punktów, wierzcie mi. Najbardziej prostolinijną częścią jest chyba część Speaking, gdzie po prostu… rozmawiamy. Tu nie ma miejsca na zagadki i pułapki.

Jak wspomniałem, ważną rolę odgrywa zmęczenie – egzamin skończył się około godziny 18, a więc w okolicach centrum egzaminacyjnego spędziłem aż 7 godzin. To wystarczająco długo, by mózg przestał nam pracować na pełnych obrotach.

Jak zdać egzamin CPE?

Kluczem do pomyślnego ukończenia egzaminu Cambridge English: Proficiency jest skupienie. Część słuchana również obfituje w pułapki, niedopowiedzenia, niuanse, konteksty oraz… akcenty. Poszczególni bohaterowie mówią z różnymi akcentami, więc wyłapanie wszystkiego może sprawiać problem.

Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Ja sam doradzić mogę tylko to, co sam zrobiłem: maksimum skupienia i zaufanie instynktowi, nie dzielenie „włosa na czworo” i nie zatrzymywanie się.

Jak zdać egzamin CPE

Podczas egzaminu CPE łatwo wątpić w swoje własne odpowiedzi. Podwójne, potrójne czy poczwórne sprawdzanie odpowiedzi, poprawianie, zmienianie – to wszystko na nic. Zwłaszcza, że nie będziecie mieli na to zbyt dużo czasu – egzamin pomyślany jest w taki sposób, aby każda minuta była spędzona na zaznaczaniu odpowiedzi – jeśli się zatrzymacie, możecie potem nie dogonić egzaminu. Zwłaszcza podczas słuchania.

Jak przygotować się do egzaminu CPE?

Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie jak przygotować się do egzaminu CPE. Do egzaminu C2 Proficiency ciężko jest przygotowywać się w klasyczny sposób. Z pewnością pomogą Wam kursy przygotowawcze, nauka w szkołach językowych i tak dalej. Jeśli jednak chcecie przygotować się w domu – będzie ciężko uczyć się tak, jak do standardowego egzaminu, który ma za zadanie sprawdzić Wasze zdolności gramatyczne, językowe i stylistyczne.

Egzamin Cambridge English: Proficiency sprawdzi Waszą płynność w języku. Zawiera bardzo unikalne, rzadkie, niepowszechne zwroty, najczęściej powiedzonka, „frejzale”, anegdoty, przysłowia… nie da się tego tak naprawdę „douczyć” w miesiąc, dwa czy sześć.

Cambridge Englsh: Proficiency egzamin CPE certyfikat C2

Jedno, co mogę Wam polecić, to czytanie książek – tylko posługując się angielskim na co dzień, czytając, grając, rozmawiając czy ucząc się, mimochodem złapiecie te wszystkie niuanse językowe. Tak naprawdę nie wyobrażam sobie NAUKI do egzaminu CPE – dla mnie ten egzamin to bardziej zwieńczenie wszystkich innych etapów nauki. To sprawdzian tego, jak żyliście w języku angielskim całe Wasze życie.

Wyniki egzaminu Cambridge English: Proficiency

Wiesz już, jak zdać egzamin CPE. Co nastąpi po samym teście? Bodajże miesiąc po podejściu do egzaminu CPE otrzymacie tzw. Statement of Results. Będzie na nim dokładnie wyszczególnione, czy zdaliście egzamin CPE, ile otrzymaliście punktów (w skali 180 – 230) oraz jaką notę w związku z tym otrzymaliście. Najwyższa to A, następnie jest B, C oraz C1 (które nie oznacza zdania CPE, jednak daje Wam certyfikat CAE).

Jeśli wszystko poszło dobrze, to niedługo potem będziecie mogli odebrać swój upragniony certyfikat znajomości angielskiego na poziomie C2 według Poziomów Rady Europy, czego Wam z całego serca życzę 🙂

Jeżeli przymierzacie się do podejścia do egzaminu CPE, lub macie jakiekolwiek wątpliwości i pytania, a także, jeśli chcielibyście podzielić się własnymi przeżyciami związanymi z językiem angielskim, koniecznie uczyńcie to w komentarzach – lub skontaktujcie się ze mną bezpośrednio 🙂

1 komentarz do “Jak wygląda i jak zdać egzamin CPE na poziomie C2”

  1. Cześć, czy byłbyś w stanie wytłumaczyć mi tę skalę punktów? Co znaczy skala 180-230? Czy jest to po prostu zakres, dla którego otrzymuje się zaliczenie (a zakres 0-179 oznacza niezdobycie certyfikatu C2), czy też może jest to jakaś dziwna skala punktów, która nie zaczyna się od 0 (tak jak sugeruje to tekst i tak jak sugeruje to strona Britishcouncil)?

Możliwość komentowania została wyłączona.